Lühidalt lampjalgsusest

Pes planus, laiemalt tuntud kui lampjalgsus või lamenenud pöiavõlvid, on meditsiiniline seisund, mille korral on labajala sisekülje pikivõlv lamenenud või alanenud.

Tüüpilised lampjalgsuse sümptomid on järgmised:

  • jalatalla plantaarkõõluse hellus,
  • jalalaba sidemete lõtvumine,
  • kiire jalgade väsimus,
  • valu koormusel,
  • ebastabiilsus jala sisemise külje poole struktuuridel.

Pikivõlvi lamenemise mehaanilisel ülekoormusel kanduvad pinged ka teistesse lähimatesse kehaosadesse, nagu põlved, puusad ja alaselg. Lampjalgsus põhjustab mitmeid teisi alajäsemete skeletilihaste patoloogilisi seisundeid, nagu plantaarfastsiiti (jalatalla plantaarkõõluse põletik), Achilleuse kõõluse põletikku ja põlveliigese valusid.

lampjalgsus
Lampjalgsuse korral lameneb pöia pikivõlv

Madal jalavõlv tekitab normaalse koormusjaotuse häireid ülepronatsiooni tõttu. Kui kõrge võlvi korral toetub keharaskus kanna ja päka osale, siis lamenenud võlvi puhul on koormus hajutatud ka labajala keskosale. Ebaühtlane keharaskuse kandmine avaldab negatiivset mõju hüppeliigesele kui ka põlvele ja puusale.

Lampjalgsust on võimalik korrigeerida ortopeediliste vahenditega, mis parandavad pöiavõlvi sümmeetrilisust ning pakuvad seeläbi stabiilsust hüppeliigeses. Sobilikud ortopeedilised tallad võivad osutada korrigeerivat mõju, vähendada jalgade väsimist ja koormusel tekkivat valu, samuti aitavad ortopeedilised sisetallad liigeste teljelisust parandada.

Joosep Sõnajalg – füsioterapeut