Close
Broneerige Oma Aeg

Ortopeedilised jalatsid tööle ja vabaks ajaks ning füsioteraapiavahendid.

+372 503 1213

Miks on vaja ortopeedilisi sisetaldu?

Ortopeediline tald on välispidiseks kasutamiseks mõeldud vahend, et parandada liikumiskvaliteeti. Sõna „ortho” pärineb kreeka keelest, mille tähendus on „sirge”, „otse”, „õige”. Ortopeediliste taldade eesmärgiks on korrigeerida alajäsemete biomehaanilisi ja kehahoiakuga seotud kõrvalekaldeid, parandades niiviisi ka liigutustegevuse funktsiooni efektiivsust ja ökonoomsust. Jalalaba ortopeedias kasutusel olevad korrektiivsed vahendid on mõeldud jalanõu sisse sisetallana. Ortopeedilised tallad vähendavad labajalale avalduvad survet ning muudavad jõudude ülekannet kõndimise ajal.

ortopeedilised tallad

Labajalale avalduvad muutused, mida ortopeedilised sisetallad korrigeerivad, on järgmised:

o Liigeste stabiilsus.
o Liigutustegevuse kontroll.
o Liigutustegevuse funktsionaalsus.

ortopeedilised jalatsid

Labajalg ja hüppeliiges moodustavad koostoimiva kompleksi, mis on elutähtsaks dünaamiliseks lüliks keha ja maapinna vahel. Edasiviiv jõud ja liikumine toimub selle kompleksi koostöö tulemusena. Antud asjaolust tulenevalt on oluline, et jala ja hüppeliigese omavaheline funktsionaalsus toimiks, et säilitada võimalikult efektiivne liikumine. Ortopeedilise abivahendi üheks ülesandeks on korrigeerida hüppeliigese asendit kõnnitsükli toefaasi keskel. Sel hetkel, kui kogu koormus langeb tugijalale, peab liiges olema neutraalasendis. Niiviisi saavutatakse kogu skeleti sümmeetriline joondus, mis vähendab labajala sisse- ja väljapöördumist ning tagab õige kehahoiu.

Teadusartiklid soovitavad esmalt soetada müügilolevad eelvalmistatud ortopeedilised tallad, et määrata, kas ja millist abi patsient saab vastavatest taldadest. Seisundi süvenemisel peaks suurendama toestust või määrama individuaalselt kohandatud ortopeedilised tallad. Kuigi talla kasutaja peab tunnetama vahendi sobilikkust ja mugavust, tuleb anda funktsionaalse tallatoe puhul aega kohanemiseks. Jalatalla tundlikkus ja uus asend on sisetalla kasutamise algfaasis tugevalt mõjutatud ning seoses sellega võtab tugiliikumisaparaadi ümberõpe korrigeerimisel aega.

 

Artikkel on refereering M. Turbi 2013. aasta bakalaureusetööst: “Ortopeedilised tallad ja nende mõju hüppeliigesele mõjuva koormuse vähendamisel.”

Kasutatud pildimaterjal on Fysioapeegi kogust.

jaga seda

Comments are closed.


Warning: preg_match() expects parameter 2 to be string, array given in /data01/virt91530/domeenid/www.fotex.ee/htdocs/fysioapteek/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 314

Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /data01/virt91530/domeenid/www.fotex.ee/htdocs/fysioapteek/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 314